

Krem przeciwzmarszczkowy – naprawdę działają?

Skuteczność kremów przeciwzmarszczkowych
Zmarszczki bywały w przeszłości oznaką w równej mierze wieku, jak i życiowej mądrości. Mało kto wie, że kryją się one nawet pod gładką, gipsową warstwą pokrywającą słynne egipskie popiersie pięknej królowej Nefertiti. Pomimo to, zawsze istniało zjawisko określane mianem „kultu młodości”, więc zmarszczki i bruzdy są zwykle uważane za wstydliwy i starannie skrywany defekt. Wiemy jednak, że istnieją sposoby, aby opóźnić ich powstawanie, a gdy już się pojawią, mamy do dyspozycji szeroki wachlarz możliwości pozwalający na przywrócenie twarzy młodego i atrakcyjnego wyglądu.
Kremy przeciwzmarszczkowe przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, są od dawna obecne na rynku i słusznie cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ skuteczność ich działania nie ulega wątpliwości. Każdy z klientów sklepu sieciowego i internetowego, a także licznych aptek – stacjonarnych i online – ma duży wybór takich kosmetyków w zależności od kategorii wiekowej, a nawet typu skóry. Bez względu na to, czy mamy zmarszczki mimiczne, posłoneczne, czy grawitacyjne należyta pielęgnacja może sprawić, że staną się one znacznie mniej widoczne. Obowiązuje zresztą ogólna zasada – lepiej zapobiegać zmarszczkom, niż starać się usuwać już istniejące. Warto także zapamiętać, że nawet najlepszy krem przeciwzmarszczkowy może n
am przynieść zawód, jeśli prowadzimy niehigieniczny tryb życia, źle się odżywiamy i nie ograniczamy opalania. Kremom przeciwzmarszczkowym warto zaufać, bo ich skład obfituje w korzystne dla skóry składniki aktywne, a ich wachlarz jest wciąż rozszerzany dzięki szybkiemu rozwojowi technologii medycznej i kosmetycznej.
Krem przeciwzmarszczkowy i jego skład
Krem przeciwzmarszczkowy ma za zadanie zapobiegać starzeniu się skóry – naturalnemu procesowi biologicznemu, w którym aktywność komórek organizmu ulega spowolnieniu. Dzieje się tak z wiekiem oraz pod wpływem predyspozycji genetycznych, ale zmarszczki mogą się pojawić na skórze wcześniej – w okolicach, w których występuje mniej kolagenu i elastyny. Są także niemile widzianym gościem w miejscach najbardziej narażonych na czynniki zewnętrzne oraz intensywny ruch skóry (mimikę twarzy). Wszystko to oznacza, że musimy szukać w kremach takich składników, które pomogą utrzymać prawidłowe funkcje skóry. Jakich zatem komponentów możemy oczekiwać w takich kosmetykach i jak one działają? Produkty kosmetyczne przeznaczone do walki ze zmarszczkami powinny zawierać składniki biologicznie czynne. Dzięki tak zwanym kosmeceutykom można bowiem skutecznie przeciwdziałać starzeniu się skóry poprzez jej ochronę przed działaniem promieniowania ultrafioletowego oraz zanieczyszczeniami środowiska. Innymi słowy, owe kosmetyki będące zarazem lekami, umożliwiając walkę z wolnymi rodnikami. Skuteczną bronią przeciwko ich niszczącej skórę pracy będą przede wszystkim: witamina A, retinol i jego pochodne oraz witamina E.
Retinol już od dawna zagościł w produktach kosmetycznych, ponieważ przemieniając się w skórze w kwas witaminy A przyspiesza odbudowę komórek. Pod wpływem jego działania skóra się uelastycznia, ponieważ witamina A charakteryzuje się silnym wpływem na syntezę kolagenu i elastyny. Dzięki temu drobne zmarszczki są zredukowane, a skóra odznacza się gładką strukturą. Złuszczające właściwości retinolu przyczyniają się do poprawy ogólnego wyglądu skóry, a warto podkreślić, że pojawiający się po kuracji nowy naskórek jest grubszy i mniej wrażliwy na bodźce zewnętrzne. Wiele osób po wejściu w wiek dojrzały nadal miewa problemy z łojotokiem i trądzikiem, więc działanie retinolu jest w w stanie dodatkowo wspomóc ich skórę.
Witamina E – nazywana często „witaminą młodości” – równie skutecznie przeciwdziała starzeniu się skóry.Ma ona właściwości odżywcze, regenerujące i nawilżająco-natłuszczające, a co więcej, wspomaga ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Zalety witaminy E sprawiają, że zawierające ją kosmetyki nadają się do pielęgnacji każdego typu skóry,
z wyróżnieniem cery wrażliwej i skłonnej do zmarszczek. Warto jednak szukać w składzie kremu połączenia różnych frakcji tokoferoli i tokotrienoli, ponieważ tylko taka kombinacja wykazuje najefektywniejsze działanie. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem i działa odmładzająco, ale z uwagi na oczekiwaną skuteczność powinna występować w ponad 2% stężeniu.
W kosmetyce od dawna ceniona jest również witamina C, która chroni skórę zapobiegając jej fotostarzeniu, a także pobudza ją do produkcji kolagenu. Kiedy jednak działa najskuteczniej? Jak zbadano, konieczne jest jej co najmniej 10% stężenie. Za krem z witaminą C z pewnością będzie wdzięczna skóra osób z obniżoną odpornością i po rekonwalescencji, a także skóra sportowców i nałogowych palaczy tytoniu. Witaminę C nazywa się czasem „królową młodości”, bo jej stosowanie rzeczywiście przyczynia się do posiadania, gładkiej, jędrnej i młodzieńczo błyszczącej skóry. Dlaczego? Kwas askorbinowy jest konieczny w reakcjach zachodzących w aminokwasach, a właśnie to sprzyja powstawaniu łańcuchów polipeptydowych, z których składają się włókna kolagenowe. Co więcej, to on właśnie stymuluje również syntezę kwasu hialuronowego. Krem z witaminą C posiada także właściwości rozjaśniające, co ma niebagatelne znaczenie dla skóry starzejącej się lub noszącej na sobie oznaki zbyt długich kąpieli słonecznych. Wspomaga ponadto ochronę anty-UV, a osobom dojrzałym ze skórą przetłuszczającą się z pewnością przyda się informacja, że witamina C redukuje nadmierne wydzielanie się sebum.
Coraz częstszym składnikiem kremów przeciwdziałających starzeniu się skóry są hydroksykwasy czyli kwasy owocowe (kwas mlekowy, glikolowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy oraz migdałowy. W grupie tej bardzo popularne są kwasy glikolowy i mlekowy, ponieważ odznaczają się najmniejszym rozmiarem cząsteczek. Kwasy te działają złuszczająco, a zatem aktywnie wspierają odnowę naskórka i przyspieszają jego regenerację. Świeży, młody naskórek jest grubszy, a tym samym przestaje być nadwrażliwy. Podobnie, jak wymienione wyżej działające przeciwzmarszczkowo komponenty, także kwasy owocowe pobudzają syntezę kolagenu, wzmacniają jego strukturę, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a także znacząco poprawiają napięcie skóry.
W kosmetykach przeciwzmarszczkowych nieocenione są także substancje hormonopochodne działające korygująco na strukturę i funkcję naskórka. Dzięki temu mogą one opóźniać pojawianie się zmarszczek. Należy do nich na przykład ekstrakt z soi. Coraz powszechniej występuje w kosmetyce także kwas hialuronowy, który jest składnikiem silnie wiążącym wodę w tkance łącznej, a także – w wyniku zjawiska okluzji – zapobiega utracie wody z naskórka. Jego zadaniem jest wypełnianie obszarów pomiędzy włóknami kolagenowymi, a zatem wpływa on znacząco na elastyczność skóry.
Jeśli poszukujemy innych jeszcze składników aktywnych, to z pewnością zwrócimy uwagę na mukopolisacharydy, czyli substancje proteinowe będące jedny
m z podstawowych składników skóry. To właśnie dzięki nim nasza skóra jest odporna, napięta i gładka. W kremach może się znaleźć również siarczan chondroityny, który wspomaga nawilżenie skóry dzięki swojej właściwości wiązania wody. Składnikiem kosmetyku mogą być także komponenty botoksopodobne, a w takim przypadku są to zwykle związki z grupy oligopeptydów, które w niewielkim stopniu są zdolne do rozluźniania mięśni.
W kremach przeznaczonych na dzień odnajdziemy jeszcze jeden istotny składnik – filtry przeciwsłoneczne. Filtry ochronne UVA i UVB są niezbędną ochroną przed fotostarzeniem, czyli starzeniem się skóry wywołanym światłem. Promieniowanie UVB penetruje wprawdzie skórę jedynie w naskórku powodując rumień i opaleniznę, ale promieniowanie UVA sięga znacznie głębiej powodując trwałe zmiany w skórze właściwej. Nikomu nie zależy na przyspieszeniu starzenia się skóry, a tym bardziej na pojawieniu się na niej nowotworów, więc filtry przeciwsłoneczne są wskazane dla osób praktycznie w każdym wieku i każdej płci.
Jeszcze nie tak dawno nie istniały linie kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn. Ich skóra uchodzi za grubszą, a zatem odporniejszą na działanie czasu ale w rzeczywistości także ona wymaga przeciwzmarszczkowej pielęgnacji. A zatem jakie składniki powinny być w niej obecne? Krem przeciwzmarszczkowy dla mężczyzn może jak najbardziej zawierać retinol, witaminę C i witaminę E, a także kwasy owocowe i substancje proteinowe. Jego zadaniem jest przecież nawilżać, natłuszczać, wygładzać, liftingować, a także przyspieszać regenerację skóry i skutecznie ją chronić.
Krem na zmarszczki zawiera często składniki, którym z różnych względów jednak nie ufamy. Z tej właśnie przyczyny wiele osób zwraca uwagę na kosmetyki natural
ne. Jest ich obecnie wiele na rynku, w tym także w sklepach internetowych. W takim przypadku oczekujemy w równej mierze bezpiecznego, jak i skutecznego działania. Warto zatem zwrócić uwagę na krem przeciwzmarszczkowy Richevon, ponieważ działa on na głębokie warstwy skóry powodując zmniejszenie ich widoczności, a także silnie nawilża, wygładza i n
apina skórę. Nagrodą za regularne stosowanie tego kosmetyku jest jędrna cera o zdrowym blasku i kolorycie. Jako krem do zadań specjalnych doskonale nadaje się do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Nie zawiera składników chwilowo poprawiających wygląd skóry, na przykład silikonów, a także emulgatorów, sztucznych barwników, PEG i chemicznych substancji zapachowych. W jego składzie odnajdziemy natomiast bardzo atrakcyjne i naturalne komponenty: ekstrakt z ruszczyka kolczastego, wyciąg z kwiatów lawendy, Acanthopanax Senticosus Extract, Palmitoyl Tetrapeptide, ekstrakt z pąków, kofeinę i koenzym Q10.
Kiedy zacząć używać kremów przeciwzmarszczkowych?
Granica wiekowa, od której możemy wyznaczyć właściwy czas używania kremu przeciwzmarszczkowego nie jest jasno określona, ponieważ o doborze takiego kosmetyku powinna decydować przede wszystkim kondycja skóry. Sięgamy po niego, gdy widzimy niepokojące zmiany w strukturze skóry, jej kolorycie, połysku, sprężystości i nawilżeniu. Zmiany takie najwcześniej mogą się pojawić w okolicach oczu, więc dobry krem pod oczy – przeciwzmarszczkowy – przyda się w równej mierze osobie po 20, jak i 50 roku życia. Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy musi mieć typowe dla siebie właściwości, czyli nawilżać, natłuszczać i kondycjonować cienką skórę tej okolicy, a zarazem nie podrażniać powiek. Młodej osobie mogą wystarczyć składniki, które zadbają o właściwe nawilżenie oraz delikatnie natłuszczenie, podczas gdy osobie dojrzałej potrzebne są dodatkowe składniki aktywne.
To samo dotyczy kremów przeciwzmarszczkowych do twarzy. Można zacząć je używać już około 25 roku życia, zwracając już wtedy baczną uwagę na cenne witaminy E i C. Dlaczego właśnie wtedy? Około 25 roku życia skóra człowieka zaczyna stopniowo produkować mniej kolagenu, a około 30 roku życia proces ten się jeszcze pogłębia. W tym wieku warto zatem zdecydować się na kremy z czystym retinolem, który spowalnia proces starzenia. Co więcej, pochodne retinolu a zwłaszcza tretinoiny, potrafią nawet to zjawisko odwrócić. Zapobiegawcza rola retinolu w codziennej pielęgnacji powinna być uwzględniona około 30- 35 roku życia. W przypadku tretinoin granicę wiekową można podwyższyć i zacząć je używać około 35-40 roku życia. Po 30. roku życia godnym polecenia będzie krem z kwasem hialuronowym, algami, peptydami, witaminami C, E oraz koenzymem Q10. Po przekroczeniu 40. roku życia składniki takie powinny występować w większym stężeniu. Bardzo korzystne dla skóry będą wówczas proteiny ryżu i pszenicy, a oprócz dużych ilości kolagenu, koenzymu Q10 oraz kwasu hialuronowego dobre działanie wykorzystuje kofeina. W ostatnich czasach dużo się mówi także dobrym wpływie na skórę komórek macierzystych. Skóra dojrzała z pewnością doceni zawarte w kremach oleje, np. z dzikiej róży, orzechów Shea, czy macadamia.
Dokonując wyboru najodpowiedniejszego dla siebie kremu warto kierować się także oceną jego konsystencji, ponieważ rodzaj cery bywa niezależny od wieku. Typowy, krem przeciwzmarszczkowy dla cer dojrzałych może okazać się zbyt ciężki dla młodej skóry. Osoby młode, a nie posiadające wybitnie suchej cery, powinny unikać kosmetyków o zbyt gęstej i zbitej konsystencji. Skóra 20+ potrzebuje lżejszego kremu na dzień z filtrem UVA i UVB oraz antyoksydantami, a na noc kosmetyku o bogatszej konsystencji z zawartością witamin. Substancjami jakich potrzebuje są witamina C, witamina E, karotenoidy oraz flawonoidy. Mimo młodego wieku posiadacze cery łojotokowej mogą sięgnąć jeszcze po kremy z retinolem, kwasem migdałowym lub kwasem glikolowym. Doskonale spełnią one bowiem dwojaką funkcję – znormalizują wydzielanie sebum i przyspieszą regenerację skóry działając tym samym prewencyjnie na jej stan. W każdej kategorii wiekowej należy ponadto używać na dzień filtrów przeciwsłonecznych. Niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy, działa bowiem zasada czterech filarów ładnej skóry: nawilżanie, złuszczanie, antyoksydacja oraz ochrona UV. Należy jednak podkreślić, że młoda, sucha skóra jest organem szczególnej troski, a wtedy okresowo może się przydać kosmetyk teoretycznie przeznaczony dla osób dojrzalszych.
Oprócz kremu na zmarszczki można także stosować ćwiczenia! Więcej na https://portalkosmetologiczny.pl/zmarszczki/cwiczenia-na-zmarszczki-tak/.
Podsumowanie
Profilaktykę przeciwzmarszczkową warto rozpocząć wcześnie, aby z wiekiem osiągnąć oczekiwane rezultaty. Nie należy jednak przesadzać, bo prawidłowo funkcjonująca skóra może negatywnie zareagować na silne składniki aktywne w konkretnym kremie. Wybór kosmetyku przeciwzmarszczkowego powinien być poprzedzony staranną oceną jej aktualnego stanu. Podobnie jak w naszej codziennej diecie, pewnych składników może brakować naszej skórze. Naskórek sygnalizuje to w sposób aż nadto wyrazisty, przybierając szary koloryt, demonstrując nierówną i suchą powierzchnię naskórka oraz uwydatniając zmarszczki. Rozważne używanie kremów przeciwzmarszczkowych może nas uchronić przed zaskórnikami i podrażnieniami, a także sprawić, że odbicie w lustrze będzie nam przynosiło satysfakcję przez całe życie.
Bibliografia
1. Wojnowska D., Juszkiewicz-Borowiec M., Chodorowska G., Wpływ menopauzy na starzenie się skóry, 2006
2. Cantieni B., 20 ćwiczeń zapobiegania zmarszczkom i starzeniu się twarzy, 2008
